11 Ocak 2016 Pazartesi

Burun Ameliyatım

Herkese merhaba!

Bugün uzun zamandır yazmak istediğim sizin de oldukça merak ettiğiniz bir konu hakkında yazıyorum,

burun ameliyatım!

Bu yazıyı yazmaktaki en büyük amacım sizlerin ameliyat süreci hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmesi. Çünkü ben ameliyat öncesinde her ne kadar araştırma yapmış olsam da bu tür bir bilgiye ulaşamadım ve süreç hakkında meraklı ve endişeliydim. Umarım bu yazı biraz olsun aklınızdaki soru işaretlerini giderir.

Ben burun ameliyatımı estetik amaçlı oldum, en azından doktora o şekilde gittim. Beni rahatsız eden bir kemerim ve burun kemiğimde eğrilik vardı. Ameliyat öncesinde eğrilikten kaynaklanan çok çok minik bir nefes alma problemim vardı fakat bu kesinlikle uykumu veya hayatımı etkileyecek düzeyde bir sıkıntı değildi benim için. Estetik amaçlı gittiğimde onu da halletmiş olduk zaten. 

Doktorumu arkadaşımın annesinin tavsiyesi üzerine tanıdım ve ilk randevumuzda 'ben doktorumu buldum' dedirtti bana. Kendisi şimdiye kadar tanıdığım en başarılı doktorlardan bir tanesi. Randevumuzda ben sormadan tüm sorularımı yanıtladı, aklımda hiçbir soru işareti bırakmadı. Burnumu inceledi, ne isteyip ne istemediğimi öğrendi. Daha önce yaptığı burunları bana gösterdi, hiçbiri fabrika çıkışı kaydırak burun değildi. Kendisi kime ne yakışıyorsa hastalarının da isteği ve kendi uzmanlığıyla şunu şöyle yapalım şöyle daha iyi olur diyerek sizin ileride mutlu olmanızı isteyen biri. Zaten başarılı bir ameliyat geçireceğim benim pimpirikli ve ameliyatıma tamamen karşı çıkan babamı ilk yarım saatte ikna etmesinden belliydi. Kendisi kendi kızının da burun ameliyatını yapmış bir baba. 

Ameliyatımı K.B.B. Uzmanı Doktor Kazım Hakan Soygür'e Ankara Özel Akay Hastanesi'nde oldum. Hastanede 1 gece konakladım. Ameliyat öncesi ve sonrası tüm masraflarım 4000tl idi.

Gelelim ameliyat öncesine ve sonrasına.

Ameliyat sabahı 9 gibi hastanedeydim. Odama geçer geçmez damar yolum açıldı. Tahliller için kan verdim, serum takıldı ve ilk antibiyotiğim verildi. Sonrasında anestezi uzmanı ile görüştüm. Bana kronik hastalık, boy ve kilo ile ilgili sorular sordu ve ciğerlerimi dinledi. Sonrasında ameliyat elbisemi giyerek sedyeye yattım ve damar yoluyla sakinleştiricim verildi. Zaten sonrasını hatırlamıyorum. Gözlerimi açtığımda odamdaydım ve hiçbir ağrım sızım yoktu. Burnumda bir kaç dikişim,alçım ve tamponlarım vardı. Akıntımı emen sargı bezimi yarım saatte bir değiştirdim. Ameliyat sonrası yaklaşık 5-6 saat boyunca burnuma buz koydum, bu yüzdeki şişlik ve morluklar için hayati önem taşıyan bir eylem. O gece hastanede gözlem altında kaldım. Düzenli olarak antibiyotiklerim ve ağrı kesicilerim verildi, tansiyonum ölçüldü. Sadece çorba ve su tükettim; burun tamamen kapalı olduğu için yutkunurken genzime kaçıyordu ve biraz yakma yapıyordu. Akıntınız olduğu için de oturur pozisyonda uyumak zorundasınız fakat tamponlarla uyumak zaten pek mümkün olmuyor. Sanırım en zor kısmı da uyku. 
Sabah 9 gibi doktorum geldi ve taburcu oldum. Eve geldiğimde de 2 gün boyunca ilaçlarımı aldım, sıvı tükettim. Uyku hala haram. En kötüsü de sadece ağızdan nefes alabildiğim için ağzım ve dudaklarım ciddi anlamda kuruyordu. Hatta bir gecede iki kere dilimin kuruluğundan uyandığımı biliyorum. Kuruluk için dudaklarıma Hametan krem kullandım. 

Dediğim gibi 2 günüm bu şekilde geçti. Sonrasında tamponlarım çıkarıldı. Bu işlemde canım hiç yanmadı; sadece biraz iğrenç bir his. Tamponlar neredeyse beynime kadar uzanıyordu, çevresinde plastik bir tabaka olduğu için canımı yakmadı fakat çıkarılırkenki hissi gerçekten hoş değil. Tamponlar çıktıktan sonra akıntının şiddetini daha net görüyorsunuz. Sümkürmek peçete sokmak yasak. Sadece dudak üstünüze ulaşan akıntıyı peçeteye emdirebiliyorsunuz. Hapşıracağınız zaman kesinlikle ağızdan hapşırmalısınız. 

Tamponlar ilk çıktığında hayatımın en güzel nefesini almıştım. Resmen beynime oksijen gittiğini hissettim. Fakat sonrasında akıntılarınız yavaş yavaş burun içinde kuruduğu için burnunuz tekrar tıkanıyor ve bu tıkanıklığı siz temizleyemiyorsunuz. Burnumda artık sadece alçı ve dikişle eve döndüm. Uykularım biraz daha rahatladı tabi tamponlar çıktıktan sonra. Bu süre zarfında yüzümde şişlik ve morluğun en çok olduğu dönem ameliyattan sonraki sabahtı. Sonrasında tuttuğum buzların karşılığını aldım ve 4 gün gibi kısacık bir süre içerisinde yüzümdeki morluk ve şişliklerin %90 ı çoktan gitmişti. Öyle ki beşinci günde burnumda alçıyla okula gidebilmiştim, tipimde sıkıntı yoktu anlayacağınız :D 

Sonrasında 6. veya 7. gün alçım çıktı. Burnumu ilk o zaman görmüştüm ve sonuçtan çok memnundum. Yüzümdeki şişlikler inmiş fakat burnum kafam kadardı. Ona rağmen burnumun şeklini görebiliyordum ve bu beni çok sevindirmişti. Alçımın alındığı gün de burun içerisindeki akıntılarım ve akıntıların sebep olduğu kabuklar temizlendi. O kabuklar iki hafta boyunca oluyor zaten, ara ara doktorunuz temizliyor. Kesinlikle can acıtan bir durum söz konusu değil. Bu süreçte dik uyumaya da alışmıştım ve uykularım rahat geçiyordu. Akıntılarım azaldıkça yatarak uyumaya başladım. Sonrasında ikinci haftaya başlarken dikişlerim de alındı. Sanırım canımın tek acıdığı yer dikişlerin alınmasıydı, o da sadece et acısı. Daha önce dikiş aldırdırdıysanız bilirsiniz. Dikişlerim de alındıktan sonra burnum iyice yerine oturmaya başlamıştı zaten. Bu işlemden sonra 1-2 kere daha burnumu temizletmeye gittim. Bu arada antibiyotiklerim bitmişti. Alçı çıktıktan sonra burunda yıkama yağlama yaptım. Suya karıştırdığım bir toz vardı ve biberona benzeyen bir şişeyle o karışımı burnumun bir deliğini tıkayarak diğer delikten basınçla akıtıyordum. Aynı işlemi diğer tarafa da yaptıktan sonra yıkamam bitiyordu. İlk başlarda ölümcül geliyor bu işlem fakat sonrasında o kadar alışıyorsunuz ki; zaten polen alerjisi, grip vs olan insanların da günlük hayatlarında kullanabilecekleri bir şey, ben hala kullanıyorum. Burun içinde ne var ne yok hepsini söküp alıyor.

Sonrasında nazal bir yağ ile burun deliklerime bakım yapıyordum. Bu yağ gerçekten kuruyan burnunuza çok iyi geliyor çünkü bu kuruma normal bir kuruma değil. Burun içiniz kabuklanıyor ve kurudukça canınız yanabiliyor. İşte kurumayı çok güzel önleyen bir yağ bu. Bakımları da bu süreçte yaptıktan sonra üçüncü haftanın sonunda ihtiyaç duymadığım için kesmiştim. Sonrasında da birinci ayımda ve takiben iki haftada bir kontrole gittim. Şuan tam üçüncü ayımdayım ve son kontrolüm geçen haftaydı. Bir sonraki kontrolüm 2-3 ay sonra olacak ve 1 yıl tamamlanana kadar bu aralıklarla kontrollerim devam edecek. 


Gelelim belli başlı noktalara. Aklınızdaki en büyük soru burun ameliyatınızı plastik cerrahi doktoruna mı yoksa kbb doktoruna mı yaptırmanız gerektiğidir sanırım. Bunun cevabı oldukça basit aslında, ikisine de yaptırabilirsiniz. Fakat doktorunuzu çok iyi seçmelisiniz. Estetiğinizi çok iyi yapan bir doktor burnun anatomik  yapısını çok iyi bilmeli ki kaş yaparken göz çıkarmasın. Diğer bir yandan da doktorunuz kbb doktoru ise görsel yatkınlığı olmalı bu işe. Nefesinizi iyi almanız hoşnut kalmadığınız bir burun şekliyle yaşamanıza yetmeyecek. 

Bir diğer nokta ise ameliyatı nerede olacağınız. Ben Hakan Bey'den önce Hacettepe Devlet Hastanesi'nde doktorlarla da görüştüm ve aynı güveni alamadım. Üstelik orada 1200tl gibi çok daha ucuz bir rakam ödeyecektim. Adam burnuma dokunmadan bakarak 'güzel olur güzel' den başka hiçbir şey söylemedi. Elbette devlette de işinin ehli güzel başarılı doktorlar vardır, özelde de başarısız; ama önemli olan sizin güveninizi kazanabilmesi ve o doktorun iyi iş çıkarabileceğine inanmanız. Kısacası sizlere tavsiyem eğer böyle bir ameliyat düşünüyorsanız düşünmeniz gereken en önemli şey doktor seçimi. Doktorunuza gözü kapalı güvenmiyorsanız o ameliyatı kesinlikle olmayın çünkü tek bir atış şansınız var ve söz konusu organ sizin burnunuz. Hani yüzünüzün ortasında herkesin belki de ilk gördüğü yer. İşte bu yüzden iyi düşünüp doktorunuzu iyi seçmek çok önemli.  

Hakan Hoca şuan hastaneden bağımsız kendi muayenehanesinde çalışıyor. Kendisine ulaşmak isterseniz iletişim bilgilerini sizlere kolaylık olması için buraya bırakıyorum. Güncel fiyatlarla ilgili malesef bir bilgim yok.

Adres: Muhsin Yazıcıoğlu cad. No:8/8 Sarıkonak Apt. Çukurambar/Ankara

Telefon: 0312 2865545


Son olarak şunu söyleyebilirim. Eğer vücudunuzda herhangi bir yerden rahatsızlık duyuyorsanız ve bu değiştirilebilir bir şey ise; sonucu daha mutlu hissetmenizi sağlayacaksa yapın. Bu bir burun ameliyatı, dudak dolgusu veya herhangi bir şey olabilir. Önemli olan sizin ne hissettiğiniz ve kendinizi ne derece sevdiğiniz. Çünkü unutmayın, kendinizi ve hayatınızı ne kadar severseniz o kadar mutlu bireyler olursunuz ve çevrenizdekileri de o derece mutlu edersiniz. 

Beni İnstagram üzerinden 'allaboutnur' olarak aratabilir, günlük paylaşımlarımı takip edebilirsiniz. Snapchat ve Twitter kullanıcı adım ise yine 'allaboutnur'.

Bir sonraki yazıya kadar kendinize çok iyi bakın,

öptüm!


10 yorum:

 1. Canımcım geçmişler olsun, eminim çok güzel oldu, merak ediyorum. Ameliyatından memnun kalman ve doktorunu sevmen sevindirdi, çok çok öperim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bitanemm. Ben çok memnunum sonuçtan :) Öptüm!

   Sil
 2. Öncesi sonrasi tarzı bir fotoğraf paylaşır mısın 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke elimde olsa da yayınlasam. Ameliyatım aslında kemerim üzerine olduğu için yan profilden bir fotoğraf koyarsam anlayabilirsiniz farkı ama tahmin edersiniz ki eskiden yandan fotoğraf çekmezdim :) Hatta şuan bile yan profilden fotoğrafım yok alışkanlık :)

   Sil
 3. Ben seni snapchat ve instagram üzerinden takip edenlerdenim zaten Ve burnunu gerçekten çok beğeniyordum ve kendi burnun sanıyordum Şimdi bunu okuyunca cok eski fotoğraflarina baktım hemen direk Zaten güzelmiş burnun Muhtemelen benimki gibi önden gayet normal güzel Sadece yan profilden sorunlu bir burnun varmış senin de :) Ya ben en çok şu tamponları çıkarana kadar olan kısımdan korkuyorum galiba Çünkü herkes o evreyi o kadar zorlu anlatmış ki Yine de kısa süreli bir acı tabi Burnunu ve bu bilgilendirici yazını görünce tekrar cesaretlendim galiba ya Çok ayrıntılı bir yazı olmuş gerçekten ellerine sağlık :) Ne çok konuştum ya :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa süreli bir acı bile değil hiç endişelenme :) Eğer istiyorsan bekleme derim ben. Çok teşekkürler düşüncelerin için :*

   Sil
 4. Merhabalar, genelde çoğunlukla yapılan estetikler belli olur. Instagram'da fotoğraflarınızı inceledim gerçekten çok doğal duruyor estetik olduğu hiç belli değil çok şanlısınız ki iyi güvenilir bir doktora denk gelmişsiniz. Ayrıca bunu burada paylaşmanızı takdir ettim bir çok bu işlemi düşünen kişiye yardımcı olmuş oldunuz. Sevgileeer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için :)

   Sil
 5. merhaba burun estetiği ile ilgili detaylı bilgilere www.estetikpedia.com adlı siteden ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba 4 gun once bende rinoplasti ameliyati oldum burnum aşırı kemerli ve ucu düşüktü karar aşamam ameliyat olma süreci ve sonrası cok rahat geçti doktorum ve ekibi cok profesyonel ve özel bir yaklaşımla harikalar yarattı şimdiden sonucun mukemmel oldugu ortada istanbulda da rinoplasti dusunenlere dogru adres ali kahraman :)

  Burun Estetiği

  YanıtlaSil