6 Ekim 2015 Salı

Ebay'den Alışveriş

Herkese kocamaaan merhaba! 


Uzun zamandır blog üzerinden paylaşmak istediğim bir yazıyla karşınızdayım.

Beni bir süredir takip ediyorsanız bilirsiniz; üç şeye para vermem:

Birincisi alacağım şey fiyatına değmeyecek bir şey ise.

İkincisi beğendiğim ürünün alternatifi varsa.

Üçüncüsü ise ürüne ulaşmanın daha ucuz bir yolu varsa. 

İşte bugün aslında Türkiye'de satılan çoğu şeyin birebir aynılarını çok daha ucuz fiyata satın alabileceğiniz bir alternatif sunmak istiyorum size. 

Sitenin adı Ebay, eminim bir yerden duymuş veya denk gelmişsinizdir. Ben siteyi keşfettiğimden ve ilk siparişime başarılı bir şekilde ulaştığım günden beri beğendiğim herşeyi ilk orada aratıyor, çoğu zaman da bulup sağ sağlim siparişime ulaşıyorum. 

Aşağıda benim aklıma gelebilecek sizin ise kolaylıkla alışveriş yapmanızı sağlayacak hemen hemen her soruyu cevapladım,ip uçları verdim. 

İsterseniz en başından sonuna kadar soruları cevaplamaya başlayalım! 

Ebay neyin nesidir? 
Ebay kısa ve öz olmak gerekirse Gittigidiyor'un Amerika versiyonur. Aslında Gittigidiyor bir 

Ebay kuruluşudur.


Ebay ne işe yarar? 
Global alışveriş yapmanızı sağlayan bir online alışveriş sitesidir.

Ebay den nasıl alışveriş yapılır? 
Banka kartı veya kredi kartı ile.

İngilizce bilmek şart mı? 
Tamamen alacağınız riskle doğru orantılı. Bazı durumlarda satıcıyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Örneğin kargonuz elinize ulaşmadı ve bunu bildirmek için mail almanız gerekiyor. Bu maili kendiniz yazabilmelisiniz.

Kargo ücreti var mıdır, neye göre belirlenir? 
Kargo ücreti tamamen satıcıya göre değişmektedir. Bazı satıcılar ürünlerini ücretsiz kargolar, bazıları ücret alır. 

Hangi satıcıya güveneceğime nasıl karar vereceğim? 
Satıcıların geridönüşlerine bakarak güvenilirliğini öğrenebilirsiniz. Yüzde üzerinden pozitif geridönüşleri yüksek olan satıcıların müşterileriyle iletişimi güçlü ve ürünleri sorunsuz demektir.

Ürünü aldım, gümrüğe takılır mı? 
Hiçbir zaman gözden çıkaramadığınız bir ürünü satın almayın, malum ülkemizde gümrük işleri memurlarımızın günlük ruh halleri doğrultusunda ilerliyor.


Ürünü aldım, elime ulaşmadı. Para iadesi olur mu? 

Ebay satıcıları için satılan ürünlerin geri dönüşleri çok önemli. Sizden negatif geridönüş almamak adına isterseniz paranızı iade ediyorlar isterseniz de ürünü tekrar gönderiyolar. En azından ben şimdiye kadar aksini yaşamadım.

Ürünlerin gönderim süresi ne kadar? 
Her ürünün tahmini teslim tarihi satın alma işleminde belirtiliyor. Genel olarak standart kargo ile 1 ay sürüyor. İsterseniz kargo ücretini daha fazla ödeyerek hızlı kargo ile daha kısa sürede teslim alabilirsiniz.

Paypal hesabımın olması şart mı? 
Hayır değil, ebay her seferinde size misafir paypal kullanıcısı olarak kendi kartınızdan ödeme yapma imkanı sağlıyor. Paypal sadece para iadesi işlemlerinizin daha hızlı ve sorunsuzca yapılmasını sağlar. 

Ebay ürünleri orjinal mi? 
Bunu tamamen satıcının özelliklerine bakarak anlayabilirsiniz. Az çok da ürün karşılaştırması yapabilmelisiniz. Tabiki normal fiyatı 60$ olan bir ürünü sitede 5$ a bulursanız orjinalliğinden şüphe etmelisiniz.


En çok ne kadarlık ürün sipariş edebilirim?
Tamamen riske edebileceğiniz paraya bağlı. Her zaman ürün size gelmeyecekmiş gibi alışveriş yapın. Tabi gümrükten kesinlikle geçmeyecek ürünleri sipariş vermeyin. (teknolojik ürün, ağır metal içerikli pahalı saatler vs). 


Ebayden alışverişin bir sınırı var mı? 
Her ne kadar yılda 5 kez dense de yılda 10 kere alışveriş yaptığım da oldu. Tamamen şans işi olmasıyla birlikte çevremde sorun yaşayan olmadı ben de dahil olmak üzere. 


Kargo takip numarası sorunsalı


Sadece 'ücretsiz kargo' ile satın aldığınız siparişlerinizde uluslararası kargoda takip numaranız olmuyor,çoğu zaman da kargo şirketleri siparişlerinize gereken önemi vermiyorlar. Genelde ürünleri teslim ederken imza bile almıyorlar sizden. Bu sebeple siparişi vereceğiniz adreste (örn ev) devamlı birinin bulunmasını tavsiye ederim. Birkaç defa siparişlerim posta kutumdan çıktı, 1-2 defa ise siparişlerime tek seferde ulaşamadım. Bunun sebebi malesef yaptığım alışverişlerde takip numarası bulunmaması. Kargolar standart kargolarla (yurtdışı,aras vs) değil de Türkiye'ye ulaştıktan sonra PTT aracılığıyla geliyor. Eğer kargonuzun siz evde yokken geldiğinden şüpheliyseniz ilk olarak en yakın PTT şubesiyle, sonuç alamazsanız satıcıyla iletişim kurmanız en sağlıklısı olacaktır.

Benim deneyimlerim: Şimdiye kadar ebayden sayısız alışveriş yaptım. Tek seferde en fazla 60₺lik ürün aldım. Hepsi elime eksiksiz ve sorunsuz ulaştı. Türkiyede 5-6 katı fiyatlara satılan ürünlere sudan ucuz fiyatlarla sahip oldum. Ve çoğu zaman riske ettiğim fiyat 10-15₺ oldu fakat kazancım ürünler elime ulaştığında çok daha fazlaydı hala da öyle. Bugün sizleri site hakkında biraz bilgilendirmek ve cesaretlendirmek istedim. Butiklerden uçuk fiyatlara verilen siparişlerin onlara geliş fiyatını bilseniz dudağınız uçuklar. 


Umarım sizler için aydınlatıcı olmuştur, benim aklıma gelenler bunlardı. Kafanıza takılan, yazıda cevabını bulamadığınız bir şey varsa lütfen sormakta tereddüt etmeyin.Beni İnstagram, Snapchat ve Twitter üzerinden de 'allaboutnur' olarak takip edebilir, daha aktif paylaşımlarımı gün içerisinde görebilir ve her türlü sorunuzu sorabilirsiniz. 

Kendinize çok iyi bakın, öptüm!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder