4 Mayıs 2015 Pazartesi

Bakım Rutinlerim: Cilt Bakımı

Herkese yeniden merhaba!

Uzun zamandır sık sık soru aldığım bakım rutinlerim üzerine kısa bir seri başlatmaya karar verdim. Bugunkü konumuz cilt bakım rutinim üzerine olacak fakat öncelikle konu hakkında  bir kaç bir şey söylemek istiyorum.

Öncelikle cilt bakımı deyince ne anlamamız gerekiyor?

Cilt bakımı aslında o kadar da karmaşık, alışkanlık haline getirmesi zor bir işlem değil. Cildinize uyguladığınız her şey bir bakım aslında. Fakat burada önemli olan şey bu uygulamaları günlük rutin haline getirmek; böylelikle yaptığınız cilt bakımından maksimum sonuç alabilmek.

Benim şahsi görüşüm, herkesin günlük cilt bakım rutininde barındırması gerek bazı uygulamalar var.

-Temizleme
-Tonikleme
-Nemlendirme

Bu üç madde bence herkesin istisnasız yapması gereken 3 altın madde, cilt bakımının olmazsa olmazları.

Bunlara ilaveten benim uyguladığım diğer işlemler ise;

-Peeling
-Maske

Benim cildim hassas, kuruya dönük karma bir cilt. Ergenlik dönemimde yağlı bir cildim vardı ve yağlı cildim zamanla ve kullandığım yanlış ürünlerle cildimi hassaslaştırdı. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin cildinize uygunluğu çok çok önemli. Ben kullandığım bazı ürünleri elbette herkese tavsiye edemem, kullanacağınız ürünleri seçerken uzman bir kişiden yardım almanızı, en kötü ilk önce bir dermatoloğa gitmenizi tavsiye ediyorum.

Günlük Bakımım


Temizleme


Sabah uyandığımda yaptığım ilk şey yüzümü önce ıslatıp sonrasında temizleyici jel ile temizlemek. Bu işlem için Kielhs dan Calendula jel temizleyici kullanıyorum. Daha öncesinde Bioderma Sebum serisinin jelini kullanıyordum fakat zaten yarı kuru yarı yağlı cildimde ciddi anlamda bir kurumaya ve hassasiyete sebep oluyordu. Son Kielhs alışverişimde görevli bayan bana bu jeli önerdi ve seyahat boyunu denemem için hediye etti. İyi ki de etmiş, bitmesin diye dua ettiğim, biter bitmez koşarak gidip alacağım daimi temizleme jelim oldu bile.
Öncelikle hassas cildime o kadar iyi geldi ki, çok nazik bir şekilde temizliyor. Cildimde hiçbir kurutma yapmadı ve leblebi büyüklüğünde ürün tüm yüzümü temizlemeye yetiyor. Bu demek oluyor ki ürünün orjinal boyutu benden sonraki 7 kuşağıma yetecek büyüklükte. Fiyatı hatırladığım kadarıyla 80-100 tl civarındaydı fakat benim için biçilmiş kaftan olup ürünün çok uzun süre gitmesi ve markaya olan güvenim bu parayı gözüm kapalı vermeme yeter.

Tonikleme


Temizleme işleminin hemen ardından gözenek ve parlama problemim için yine Kielhs ın Rare Earth serisinden amazon killi bir tonik kullanıyorum. İçerisinde alkol ve kil barındıran bu tonik sivilcelerime ciddi anlamda çok iyi geliyor, kurutmaya oldukça yardımcı oluyor. Gözenekleri mucizevi bir şekilde küçültmüyor fakat cildi çok güzel sıkılaştırıyor; düzenli kullanımda 'hiç yoktan iyidir' diyebileceğim bir gözenek küçültme etkisi mevcut. Ürünü çalkalayıp 5-6 damla kadar avcuma döküp yüzüme göz çevresine gelmeyecek şekilde tampon hareketlerle uyguluyorum. Bu şekilde uygulamamın amacı hem pamuk kullanarak ürünü israf etmemek, hem de yine pamuk kullanarak cildim için sert sayılabilecek bir şekilde uygulama yapmamak. Ürünün fiyatı 59tl.

Nemledirme

Gelelim en en en önemli basamağa. Sağlıklı, dinç bir cildin en önemli özelliği elastikiyetidir. Bu elastikiyet cildinizin ne kadar neme sahip olduğuyla doğru orantılıdır. Bu da demek oluyor ki siz cildinizi ne kadar nemli tutarsanız cildiniz o kadar güzel ve sağlıklı olur, cildinizin kırışması zorlaşır.

Ben yüzüm için ayrı, göz çevrem için ayrı bir nemlendirici kullanıyorum çünkü bildiğimiz üzere göz çevremizdeki deri yüzümüze oranla çok çok ince ve farklı bir uygulama gerektiriyor.


Tonikleme işleminden sonra göz çevresi için Kielhs ın avokadolu göz kremini kullanıyorum. Ürünü kullanmadan önce göz çevremin neme ne kadar ihtiyacı olduğunun farkında bile değildim. Cildim bu kremi o kadar güzel emiyor ki şaşırıyorum. Ürün koyu bir kıvamda, yüzük parmağıma küçük bir miktar alıp diğer yüzük parmağımla ürünü biraz ısıtıp göz çevreme uyguluyorum. Ürün göze yağlı gibi görünse de sürer sürmez sanki sulanıyor. Kendisi zaten su bazlı, göz çevresinde kesinlikle yağlanma, bezelenme vs yapmıyor. Fiyatı 74tl, yaklaşık 8-9 ay sabah akşam kullanıma yetecek bir ürün.


Göz nemlendirmesi ardından yüz nemlendirmesine geçiyorum. Uzun zamandır nemlendirici kullanan biri olarak cildim için mükemmel nemlendiriciyi yeni keşfettim diyebilirim. Bundan öncesinde biodermanın sensibio light nemlendiricisini kullanıyordum ve çok memnundum fakat kış ayları için yetersiz kalıyordu ve yazın parlamamı az da olsa arttırıyordu, üstelik kokusu bir garipti. Yine Kielhs tan son alışverişimde Ultra Facial jel nemlendirici almıştım. Ürün yine yağsız, su bazlı. Sürer sürmez cildinizde sulanıyor ve inanılmaz ferahlatıcı bir etkisi var. Cildimdeki hassasiyete çok iyi geldiğini söylemeliyim. Cildim bu jeli anında emiyor ve kesinlikle yağlı bir katman bırakmıyor. Bu nemlendiriciye resmen ba-yıl-dım! Kullandıktan sonra da hiçbir şekilde ekstra parlama yapmıyor. Fiyatı 75 tl, tekrar tekrar alacağım bir ürün.

Güneş Koruyucu


Nemlendirme işlemim de bittiğine göre artık Güneş koruyucumu sürebilirim!  Güneş koruyucusunun cilde ne kadar gerekli olduğunun son 1 aydır farkına vardım diyebilirim. Bir cilde en çok zarar veren, yaşlanmasını hızlandıran şey kesinlikle Güneş'in zararlı etkileri. İşte bu etkileri en aza indirmek için kaliteli bir Güneş koruyucusu şart. Ben ilk tercihimi eczanelerden ulaşabileceğiniz Solante markasının Pigmenta sı üzerine yaptım. Spf50 içeren bu koruyucu uzun vadeli kullanımda cilt lekerini hafifletmeyi de vaadediyor ve hem okuduğum hem bana yapılan yorumlara bakarak bu durumun gerçekleştiğini söyleyebilirim. Umarım ben de bu durumu kendimde gözlemlerim. Ürünün fiyatı 80-90tl civarında. Boyutu inanılmaz büyük, tüm aileye yetecek kadar diyebilirim. Boyut, fiyat ve performans bana kalırsa gerçekten çok ideal. İnstagramda ürünle ilgili detaylı bir paylaşımım da mevcut.

Sabahları uyguladığım cilt bakımım bu şekilde, şimdi de akşam eve geldiğimde neler yapıyorum onları görelim.

Temizlik


Eğer o gün makyaj yapmışsam önce makyajımı temizliyorum. Makyaj temizliğim için yaptığım ilk adım göz makyajımı temizlemek. Bunun için favorim olan göz makyajı temizleyicim Nivea çift bazlı temizleyici. Çoğumuz göz makyajını temizlemek için çift bazlı ürünlerden uzak dururuz, yağlı his bırakıyor deriz fakat şunu unuturuz: göz ve çevresi gerçekten çok hassas bir bölgedir ve makyajı en kolay, en çabuk ve en nazikçe hangi ürün temizliyorsa yağlı olsun veya olmasın o ürüne yönelmek gerekir. Yağlı hissi daha sonra tek hamlede temizleyebilirsiniz fakat yağsız hissi var diyerek kullandığınız ve bin bir zorlukla makyaj çıkartmaya çalıştığınız ürün siz makyajı temizleyene kadar ovmalarınız yüzünden cildinize çok büyük zarar verir. Bu yüzden ben temizleyici tercihimi her zaman kolay çıkartan bir üründen yana kullanıyorum. Nivea nın bu temizleyicisi bittikçe aldığım bir ürün ve fiyatı indirimle 9-10tl ye kadar düşüyor.


Göz temizliğim ardından makyajımın sadece kabasını alsın diye makyaj temizleme mendiliyle tüm yüzümü siliyorum. Ben mendil tercihimi Gratis lerde satılan Cala markasının AleoVera lısından yana kullanıyorum. Normal mendillere göre içerisinde 2 kat daha fazla var (30 adet) ve fiyatı indirimle 3tl ye kadar düşüyor. Normal fiyatı da yanlış hatırlamıyorsam 5,5tl gibi komik bir fiyat. Makyajımı sadece bunla çıkardığım günler bile oluyor fakat genel olarak arkasından jel temizliği yaptığım, mendili makyajın kabasını almak için kullandığım için Cala temizleyici mendiller benim için olmazsa olmaz. Bir paket Nivea mendile (15adet) 14 tl vermektense Cala mendilleri çok daha hesaplı ve benim kullanış amacıma uygun buluyorum. Üstelik cildimde hassasiyete de sebep olmuyor.

Makyajımı bir nevi temizledikten sonra sabahki rutinim olan temizleme, tonikleme ve nemlendirme işlemini tekrar uyguluyorum.


Geceleri yatmadan uyguladığım ekstra bir rutin ise kaş/kirpik nemlendirme. Bunun için iki farklı seçenek mevcut. Birincisi uygun fiyatlı (3-5tl) vazelin. İki parmağımın arasına biraz vazelini alıp ısıtarak kaş ve kirpiklerime sürüyorum.


Diğer bir yöntem ise kaş ve kirpikler için özel bakım yağları. Bende Moshos Garden markasına ait tamamen doğal kaş/kirpik yağı mevcut, ürün hediye gönderildiği için fiyatını bilmiyorum fakat içerisindeki argan yağı sayesinde gerçekten güzel nemlendiren bir ürün. Bendekinin uzun süre biteceğini sanmıyorum fakat fiyatı uygunsa tekrar alabileceğim bir ürün. Siz fazla para vermek istemiyorsanız evinizde illaki bulunan vazelin de kullanabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından dudak nemlendiricimi sürüyorum.


Tabi son olarak üşenmezsem el ve ayak nemlendiricileri.

Bunlara ek olarak her banyoda uyguladığım Yves Roche nin kayısılı yüz peeling ini kullanıyorum. Bu ürünü ilk aldığım zaman neden bu kadar övüldüğünü gerçekten anlayamamıştım fakat şuan anlıyorum. Ürün gerçekten güzel bir peeling. Parçacıkları olması gereken büyüklükte, günlük kullanıma çok uygun, hassasiyet yapmıyor, mükemmel nemlendiriyor kurutmuyor, cildi pürüzsüzleştiriyor, inanılmaz kokuyor ve fiyatı 12,90tl. Bittikçe alacağım bir ürün.

Son olarak haftada 1 kez cildimi temizlemek ve gözeneklerimin sıkılaşmasına yardımcı olmak için Kielhs Rare Earth serisinden kil maskesi kullanıyorum. Bu maske gerçekten i-na-nıl-maz! Şimdiye kadar kullandığım tüm kil maskelerinde aynı sorunu yaşıyordum: aşırı hassasiyet, kurutma, kaşıntı ve kızarılık. Bu kil maskesinde hiçbirini yaşamıyorum çünkü maske bir yandan fazla kiri ve sebumu alırken bir yandan cildi nemlendiriyor. Krem şanti gibi yumuşacık, pürüzsüz bir yapısı var. Ürünü fondöten fırçasıyla yüzüme uygulayıp 5-7 dakika kadar kurumasını bekliyorum. Kuruduktan sonra ellerimi ıslatıp yüzümü dairesel hareketlerle ovarak önce kuruyan maskeyi çözüyorum,bu işlemi yaparken bir yandan da peeling yapmış oluyorum. Ürünü çözdükten sonra bol suyla yıkayıp durulayıp üzerine nemlendiricimi sürüyorum. Fiyatı 79tl.


Ayda 1 kez de maske ardından nemlendirici krem yerine Nivea nın iki kullanımlık ballı nem maskesini uyguluyorum. 2li maskeleri indirimle 5-6tl ye alıyorum.

Benim cilt bakım rutinim bunlardan oluşuyor. Unutmayalım ki cilt bakımı cildimiz için gerçekten çok önemli. 

Umarım bu yazım sizler için biraz aydınlatıcı ve ilham verici olmuştur. Beni instagram üzerinden allaboutnur olarak aratabilir, günlük paylaşımlarımı takip edebilirisiniz. 

Kendinize ve cildinize çok iyi bakın, öptüm!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder